Katalog

Pomóż innym dbać o środowisko -
my zapakujemy twój prezent
Użytkownicy online: 1

Graj w zielone


Gra w zielone jest bardzo łatwa! Możesz w nią grać sam@, z dziećmi, całą rodziną, przyjaciółmi, a nawet sąsiadami i nieznajomymi! Przekazuj ją z pokolenia na pokolenie, aby powstała rodzinna tradycja, zaraź koleżanki i kolegów z pracy, napisz o niej na forum, napisz do nas i stań się współautorem gry...

Pomysłów jest mnóstwo!

Najważniejsze, że każdy WYGRYWA, a dzięki temu, że Ty i Twoi najbliżsi gracie, wygrywa nawet ten, kto nie gra :)

Jak to możliwe? Otóż granie w zielone polega na byciu ekologicznym. Łatwe, prawda? Jest wiele sposobów, jak zacząć: wprowadź w domu segregację odpadów i pokaż dzieciom, że to nie jest przykry obowiązek, lecz zabawa z wyobraźnią: co stanie się z umytym słoikiem po dżemie truskawkowym, gdy wrzucimy go do pojemnika na szkło? Gdzie powędruje? Co zobaczy po drodze? Kogo spotka? Trafi do pieca z innymi słoikami i stanie się kolorową butelką?

A może wymyślicie dla niego inne zastosowanie i przyda się w domu, aby posadzić w nim sosnę z nasiona z szyszki, którą znajdziecie w lesie?

Tak, segregacja śmieci w domu jest zdecydowanie najłatwiejsza. Ale co z odpadami w pracy? W biurze i nie tylko powstają tony śmieci papierowych, kartonowych, plastikowych... Masz koleżanki i kolegów z wyobraźnią i poczuciem humoru? Wymyślcie konkurs, kto uzbiera najwięcej makulatury w ciągu miesiąca. Porozmawiaj z przełożon@m i zaproponuj, żeby w firmie wprowadzono zbiórkę makulatury. Ucieszą wszystkich nagrody - może tytuł Gracza Miesiąca i plakat ze zdjęciem w widocznym miejscu? A może wystarczy kartka z gratulacjami? Albo los na loterię? O loterii piszemy poniżej.

W rodzinie, wśród znajomych albo w pracy wszyscy mają mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, które komuś innemu mogą sprawić przyjemność lub bardzo się przydać - nieużywane już zabawki, pióro, książka, przedłużacz, śmieszny kubek... Niech każdy coś od siebie da i zorganizujcie loterię: losy za parę groszy, a potem wielkie losowanie z przekąską kupioną za zebrane pieniądze (może wystarczy na czekoladę albo i coś więcej?). Poproś kogoś bliskiego o pomoc. Dobra zabawa gwarantowana!

Lubisz gry, w których możesz gromadzić umowne pieniądze lub zbierać punkty? Gra w zielone jest jeszcze lepsza! Bo możesz tuczyć portfel naprawdę. Zasada jest prosta: im mniej używasz, tym więcej zarabiasz. Wody, prądu, gazu, węgla... Ty i Twoje pociechy lubicie kąpiel zamiast szybkiego prysznica? Ustaw w widocznym miejscu skarbonkę z łatwym dostępem do środka - w tej zabawie nie chodzi o zebranie pieniędzy, lecz o rozbicie banku - każdy, kto ma ochotę na kąpiel wrzuca do niej monetę np. złotówkę; ten zaś, kto bierze prysznic, może z niej wyciągnąć 50 groszy... Kwoty mogą być większe, a fanty różne. Zamiast skarbonki w przypadku starszych dzieci i domowników sprawdzają się punkty - podliczane na koniec tygodnia, aby wyłonić zwycięzcę. A nagroda? Zaproponuj zwolnienie ze sprzątania w konkretnym dniu albo bilet do kina albo ulubioną potrawę... Najważniejsze, żeby potraktować sprawę z humorem i mieć z tego przyjemność - może uda się skarbonkę zupełnie opróżnić i zmniejszyć zużycie wody i energii?

Dobrze jest wymyślać nowe zabawy co jakiś czas i dostosować je do wieku dzieci, wprowadzając w życie ich własne pomysły!

Gra w zielone może oczywiście przybierać i poważniejsze formy dla wytrawnych graczy. Pamiętaj, że cokolwiek robisz, aby Twoje życie było bardziej ekologiczne, zawsze zapewniasz wygraną sobie i nam wszystkim.

Gra w zielone będzie stopniowo rozbudowywana o kolejne zadania. Czekamy na Wasze opinie i autorskie pomysły>>

Wybierz walutę
  • Basket_selected
  • Wartość: 0,00 zł
    Liczba produktów: 0
 dzięki Tobie
wspiera

AVAAZ.org: The World in Action

przekazując comiesięczną darowiznę.  Zobacz,
co jeszcze możesz zrob
 >>
 

 AVAAZ
 to społeczność
 zajmująca się
 organizacją kampanii,
 które przekazują
 władzę decyzyjną
 w najważniejszych
 sprawach w ręce
 społeczeństwa >>